Başdeğirmen Alabalık Tesisleri

Başdeğirmen Alabalık Tesisleri Konaklama ve Alabalık restaurantı olarak sizlere hizmet vermektedir.

Restaurant Menü:

Sabah Kahvaltısı (Köy Kahvaltısı)
Reçel, Bal, Acıka, Zeytin, Peynir Çeşitleri, Tereyağı, Kaymak, Tepsi Böreği/Sigara Böreği,
Fırında Sucuklu Yumurta, Fırında Eritilmiş Peynir(Güveçte)

Not: Peynir ve Tereyağlarımız Özel olarak yaptırılmaktadır.

MENÜ

Salata, Tereyağı, Fırında Kızarmış Köy Ekmeği (Kendi İmalatımız)

Ara Sıcak :
Fırında Eritilmiş Peynir, Fırında (Güveçte) Kaşarlı Mantar

Sıcak :
Tereyağında Tava Balık, Güveçte Balık (Kaşarlı ve Özel Soslu)
Güveçte Köfte, Güveçte Tavuk, Güveçte Kavurma

Tatlı :
Mevsime göre ( Kabak Tatlısı, Sütlaç, Künefe)

Meyve :
Mevsime göre değişmektedir.

Başdeğirmen 'de yeşilin her tonunu taşıyan Meşe ağaçlarıyla dolu dağların eteginde. Suludere deresinin doğal nağmeleri eşliğinde insanı rüya alemine götüren sessizlik içerisinde dinginlik yaşamak bir ömre bedel

Yeşilin her tonunun bulunduğu Başdeğirmende yolun şehir temposundan kurtulup doğayla başbaşa kalmanın tadını yaşayacaksınız

Dünyanın en güzel akarsu boylarına sahip Anadolu'muzdaki tatlı sularda yetişen alabalık Anadolumuz insanınca, sevilerek tüketilmesinin yanı sıra, romatizmal ağrılar, adele ağrıları, felç gibi hastalıklara da iyi geldiğine inanılmaktadır. Alabalığın sirke ile yıkanarak pişirildiğinde beyin damarlarına iyi geldiği söylenmekte, diğer taraftan da yağ dokusunda bulunan omega-3 ile kalp dostu olduğu tüm dünya bilimadamlarınca teyid edilmektedir.

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde alternatif beyaz et ürünü olan balık, deniz kirliliği ve bilinçsizce yapılan avlanmalar sonucunda mutfakların zor bulunur, lüks bir yiyeceği haline gelmişken, insanlara besin kaynağı olmanın yanısıra bir çok hastalığa da çare olarak kültürümüze yerleşmiş olan alabalık insanoğlunun bir kez daha imdadına yetişmiştir. Giderek artan üretimle birlikte ALABALIK yavaş yavaş şehirlere ve daha geniş kitlelerin sofralarına ulaşmaya başladı. Lüks lokantaların menülerinde yer almaya başlayan alabalık Türk aşçıların elinde şekillendi ve kendine özgü alabalık yemekleri ortaya çıktı.

Alabalık üretiminde ve yetiştirilmesinde bir çok faktörün önem taşımasına rağmen bunların arasında ekolojik ve evrensel faktörler ilk sırayı almaktadır. Alabalık yavrularının yumurtadan çıkarak sofralık boya gelmelerinde çevre koşullarına bağlı olarak yaklaşık 8 aylık bir süreye gereksinim duyulmaktadır. Bu süre içinde tamamen doğal kaynaklardan hazırlanan yemler ile beslenen alabalık insan beslenmesi için önemli bir protein kaynağıdır. Zengin amino asit ve vitamin muhtevasının yanısıra içerdiği fosfor, kalsiyum mineralleri ve az yağlı et yapısıyla alabalık, bir gastronomi balığı olarak da bilinmektedir.

KAĞITTA ALABALIK

Taze veya donmuş, bütün veya fileto alabalık kullanabilirsiniz (eğer donmuşsa birbirinden kolayca ayrılıncaya kadar eritiniz.) Dayanıklı bir parça alüminyum kağıdını her parça alabalığı rahatça içine alabilecek şekilde yırtınız. Alüminyum kağıda sıvı yağ veya eritilmiş tereyağını bir fırça yardımı ile sürünüz ve Liman alabalığı tam ortasına yerleştiriniz.
Lezzetini arttırmak için tuz, biber ve limon ilave ediniz. Ayrıca bir tatlı kaşığı rendelenmiş çiğ soğan ve ince doğranmış maydonoz veya bir tatlı kaşığı krema ile rendelenmiş permesan peyniri katınız. Balığın üzerine yer yer tereyağı koyduktan sonra alüminyum kağıdı üzerine kapatınız. Üstünü ve kenarlarını tam kapatın ki suyu dığarıya akmasın.
Hazırladığınız alüminyum paketler içindeki alabalıkları tepsiye diziniz ve fırına atınız.
216 derecede 18 dakika pişirdikten sonra paketlerden bir tanesini açınız ve balığın pişkinliğini ölçünüz. Eğer balık rahatça parçalanabiliyorsa pişmiştir. Değilse yeniden kağıda sarın ve bir müddet daha pişirin.
Eğer istenirse açık paketler ısıtıcının altında alabalık hafif kahverengi görünüme kavuşuncaya kadar tutulur.

IZGARA ALABALIK

Alabalığı cam bir tava veya tencereye yerleştirin; balığı olduğu gibi Ytalyan salata sosu ile kapatın. Bu şekilde balığı buzdolabında asgari 4 saat yumşatın. Sonra balığı ızgaraya eti altta kalacak şekilde yatırın. Izgaranın ateşi hafif yüksek odun kömürü ateşi olmalıdır. Et beyazlaşıp çatalla kolayca parçalara ayrılıncaya kadar kızartın. (yaklaşık 10-15 dakika) Sakın balığı fazla tutmayın ve çevirmeyin.
Alabalık ızgarada pişerken; ufak ağır bir tavada, hafif ateşte tereyağını eritin ve bademleri kızartın.
Servis yaparken erimiş tereyağını alabalığın üzerine dökün ve arkasından kızarmış bademleri üzerine serpiştirin.
FIRINDA ALABALIK

1Kg Liman Alabalık
100gr Domates
50-100gr. Tereyağ
100 gr Domates suyu
Haşlanmış patates
Yeteri kadar tuz.

Tepsi şeklinde bir kaba önceden tuzlanmış Liman alabalıklar bütün olarak tek sıra dizilir. Üzerine tereyağı parçalanarak konur. Domates ince kesilmiş ve patatesler bütün olarak konur. Domates suyu ilavesi ile orta hararetli fırına sürülür. 10 dakika sonra alt üst edilir, pişmişse çıkarılarak pişirildiği tepsiyle servise gider.

TAVADA IZGARA ALABALIK

1kg Liman Alabalık
1/2 Tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
1/2 Su bardağı taze limon suyu
1/2 Su bardağı salata yağı
1 Diş ezilmiş sarımsak
1/4 Tatlı kaşığı biber
1 Tatlı kaşığı tuz
1/2 Dövülmüş oregano
1/3 Su bardağı dilimlenmiş içi dolu zeytin
1 Tatlı kaşığı seker

Rendelenmiş limon kabuğu, limon suyu, salata yağı, ezilmiş sarımsak, şeker, biber, tuz ve oreganoyu bir kaba koyup iyice karıştırınız. Liman Alabalığı üzeri iyi yağlanmış bir ızgara tavasının üzerine koyunuz; daha önce hazırlamış olduğunuz sosu üzerine bir fırça ile sürünüz.
Balığı ısıdan 10cm mesafede 3-5 dakika ızgaraladıktan sonra çevirin ve öbür yüzüne de sosu aynı şekilde uygulayın. Sonra balığı 2-3 dakika veya çatalla parçalara ayrılıncaya kadar ızgarada tutunuz. Dilimlenmiş zeytinleri geriye kalan sosa ilave ediniz ve ısıtınız. Bu yeni sosu da servis yaparken alabalığın üzerine dökünüz.

KIZARTILMIŞ ALABALIK

1kg Liman Alabalık
3 Çorba kaşığı nebati yağ
1/2 Buğdayunu
1/2 Su Bardağı sarı mısırunu
1/4 Tatlı kaşığı tuz
Haşlanmış patates

Liman Alabalığı soğuk suda yıkayın; kağıt havlularla suyunu alın. Balığın üzerine tuz ve biber serpin. Bir taraftan da buğdayununu mısırunu ile karıştırın. Ağır bir tavada kısık ısıda sıvı yağ içinde tereyağını eritin.
Köpük oluşmaya başladığı zaman alabalığı unlu karışımda altüst edin. Sallayıp fazlasını atın ve balığı tavaya yerleştirip, her iki tarafını da 4-5 dakika, ta ki balık gevrek bir altın kahverengimsi görünümü alıncaya kadar kızartın. Haşlanmış patatesi garnitür olarak koyun ve servis yapın.

ALABALIK HAŞLAMASI

1kg Liman Alabalık
100gr Sirke
50 - 100gr Tereyağ
100gr Soğan
1 Baş Maydonoz
Yeteri kadar tuz

Bir tencere içine alabalıklar önceden temizlenmiş, tuzlanmış olarak konur. Balıkların üstünü aşacak kadar su ilave edilir. Sirke, maydonoz, domates ve bir miktar tuz suya ilave edilir.
Balık orta ateşte 15 dakika pişirilir. Kontrol edilir. Pişmiş ise; susuz olarak sebzeleri ile tabağa alınır. Ayrı bir tavada tereyağı yanmayacak kadar kızdırılarak
bir kaseye konur. Kılçıkları ayıklanan balığın üzerine gezdirilir. Haşlanmış patatesler ile birlikte servis yapılır.

ALABALIK BUĞULAMASI

1Kg Liman Alabalık
500 gr Haşlanmış patates
50 - 100gr Terayağ
100gr. Soğan
100gr. Domates suyu
1 Baş maydonoz
100gr Su
Yeteri kadar tuz

Temizlenmiş tuzlanmış alabalıklar bütün olarak buğlama kabına konur. Üzerine tereyağı, önceden haşlanmış patatesler büyük parçalar halinde konur. Su ve tuz ilave edildikten sonra rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirilir.
Kapak örtülerek orta ateşte 15 dakika pişirilir. (fırın varsa) yine kapağı kapalı olarak fırına sürülür. 15 dakika fırında kalır.
Buğlama kabıyla servise verilir, kapak serviste açılır.